Κρίμα κι άδικο! Ένα γκολ στην παράταση τον «πλήγωσε» (3-1)

0
277

Παρά την τρομερή προσπάθεια του Άρη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, πέτυχε τρία γκολ που τον οδήγησαν στην παράταση, αλλά μία φάση στην παράταση για τους Νορβηγούς έγινε γκολ, οδηγώντας τους «κίτρινους» σε έναν «πικρό» αποκλεισμό.

ΙΔ ΑΝΙΚΟ ΠΡΩΤΟ ΜΕΡΟΣ

Ο Άρης μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι καθώς μόλις στο 5ο λεπτό ο Σάσα πήρε τη κεφαλιά από το κόρνερ του Ματίγια και έστειλε τη μπάλα ελάχιστα άουτ.

Το γκολ που έψαχναν νωρίς οι «κίτρινοι» ήρθε στο 25′ με «μαγική» εκτέλεση φάουλ του Χαβιέ Ματίγια, στη γωνία της εστίας για να γράψει το 1-0.

Το ξεκίνημα του αγώνα αποδείχθηκε ιδανικό, καθώς και το δεύτερο γκολ για τον Άρη ήρθε στο α’ ημίχρονο, όταν ο Φετφατζίδης στο 37′ μετά από πολλαπλές ντρίμπλες πάσαρε κάθετα και ο Γιώργος Δελζήσης σε κενή εστία έκανε το 2-0.

Στο 38′ ο Ντιγκινί μέσα στη μικρή περιοχή από δύσκολη γωνία, σούταρε δυνατά αλλά η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

Ένα δυνατό συρτό σουτ του Νικολά Ντιγκινί έξω από την περιοχή, στο 40′, έφυγε λίγο έξω, «απειλώντας» για δεύτερη φορά μέσα σε λίγα λεπτά την εστία του Κράνινκς.

ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΡΟΠΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Τρομερή ευκαιρία στο 49′, με το Μιχάι Κόρχουτ που προσποιήθηκε έξυπνα, σούταρε «ελεύθερος» αλλά η απόκρουση του Κράνινκς ήταν εντυπωσιακή.

Άλλη μία μεγάλη φάση για τους γηπεδούχους, στην αμέσως επόμενη φάση, στο 50, όταν το κόρνερ του Φετφατζίδη έφτασε στα πόδια του Ρόουζ, με τον Γάλλο από πλεονεκτική θέση να στέλνει τη μπάλα ελάχιστα πλάγια από την εστία.

Στο 67ο λεπτό ο Νικολά Ντιγκινί με την εστία μπροστά του πλάσαρε αλλά δεν έβαλε την απαραίτητη δύναμη ώστε να περάσει τη γραμμή του τέρματος.

Σειρά της Μόλντε ήταν να γίνει επικίνδυνη στο 77′ με ένα σουτ του Ομό που απέκρουσε ο Χούλιαν Κουέστα.

Μετά από ένα άψογο τάκλιν του Σούντγκρεν, ο Σουηδός κέρδισε τη μπάλα, σέντραρε και ο Νικολά Ντιγκινί με υποδειγματική κεφαλιά έκανε το 3-0 στο 84′ ξεσηκώνοντας το «Κλεάνθης Βικελίδης»!

Ο Ιντέγε στο 86′ έπιασε ένα πολύ καλό σουτ το οποίο κατέληξε κόρνερ μετά την απόκρουση του τερματοφύλακα των Νορβηγών.

ΟΛΑ ΚΡΙΘΗΚΑΝ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗ

Στο 104′ ο Ντιγκινί ήταν ελεύθερος έξω από την περιοχή, σούταρε αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

Σε κόντρα επίθεση των Νορβηγών, η Μόλντε κατάφερε να μειώσει σε 3-1 και να κάνει δύσκολα τα πράγματα για τους «κίτρινους».

Η σέντρα-σουτ του Ρόουζ κατέληξε στο δοκάρι σημειώνοντας μια τεράστια ευκαιρία για τους γηπεδούχους στο 107′.

«Άγγιξε» το γκολ στο 114′ η ομάδα του Σάββα Παντελίδη με το σουτ του Ματίγια στην περιοχή, το οποίο όμως κατέληξε για ελάχιστα εκατοστά άουτ.

Ο Άρης έγινε για ακόμη μια φορά επικίνδυνος με το δυνατό σουτ του Ρόουζ, που έπιασε στον αέρα, στο 117′ και κατέληξε πάλι εκτός εστίας.