Αϊντχόφεν – Άρης 3-0: «Πλήρωσε» τα σοβαρά του λάθη στην άμυνα

0
534
Αϊντχόφεν - Άρης 3-0: «Πλήρωσε» τα σοβαρά του λάθη στην άμυνα

Την τρίτη ήττα σε ισάριθμα φιλικά παιχνίδια γνώρισε ο Άρης που -παρότι εμφανίστηκε καλύτερος- «πλήρωσε» πολύ σοβαρά λάθη στο κέντρο της άμυνας, τα οποία έγιναν γκολ από τους Ολλανδούς.

Οι «κίτρινοι» παρότι μπήκαν πολύ καλά στον αγώνα, έκαναν τρία «φθηνά» κοντά στην εστία τα οποία κατέληξαν γκολ και έδωσαν την ευρεία νίκη στη PSV Αϊντχόφεν με 3-0.

Το πρώτο μισάωρο άνηκε στον Άρη

Ο Άρης ξεκίνησε καλά τα πρώτα δέκα λεπτά καθώς πίεζε έντονα την άμυνα της Αϊντχόβεν. Στο 10′ ο Φετφατζίδης έπιασε καλό σουτ αλλά βρήκε σε σώματα αντιπάλων. Στο ριμπάουντ ο Ματίγια δοκίμασε ένα απειλητικό σουτ που κατέληξε κόρνερ.

Σειρά του Τόνσο ήταν να γίνει απειλητικός, καθώς ο Αργεντινός στο 25′ αφού έκανε μία πολύ ωραία ντρίπλα, σούταρε αλλά η μπάλα κατέληξε κόρνερ.

Στο 31′ οι Ολλανδοί έγιναν απειλητικοί για πρώτη φορά στο παιχνίδι με σουτ του Μπρουμά που απέκρουσε σε κόρνερ ο Έμαν. Με μεγάλη διάθεση ο Τόνσο στο παιχνίδι έκανε τη μεγαλύτερη φάση του αγώνα μέχρι εκείνο το σημείο καθώς το σουτ του 29χρονου «τράνταξε» το δοκάρι στο 29′.

Πίσω στο σκορ από το… «πουθενά»!

Στο 30′ το γύρισμα του Ρόουζ έστειλε τη μπάλα στη γραμμή της εστίας των «κιτρινόμαυρων», ο Έμαν έδιωξε τελευταία στιγμή αλλά ο διαιτητής έκρινε πως έχει περάσει τη γραμμή, παρά τις έντονες διαμαρτυρίες των παικτών του Σάββα Παντελίδη, σφυρίζοντας για το 1-0 της Αϊντχόβεν. Στην ίδια φάση υπάρχουν διαμαρτυρίες για φάουλ στον γκολκίπερ του Άρη.

Δεύτερο «φτωχό» ημίχρονο και γκολ ξανά με λάθος

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, στο 48′ μία ασυνεννοησία μεταξύ Κόρχουτ και Έμαν βοήθησε τον Μάλεν, που με το κεφάλι «έγραψε» το 2-0.

Στο 61′ ο Ντουάρτε πάσαρε υπέροχα στον Κωνσταντινίδη, με τον Έλληνα μπακ να κάνει ένα πολύ καλό σουτ, το οποίο κατέληξε στην αγκαλιά του αντίπαλου τερματοφύλακα.

Σε αντεπίθεση της PSV στο 86′, ο Ματίγια παρότι κέρδισε τη μπάλα, έδιωξε λανθασμένα σε πόδια Ολλανδών και συγκεκριμένα του Πιροέ που έκανε το 3-0.

Δυνατό σουτ του Ντουάρτε στο 91′, αποκρούστηκε με τις γροθιές, στο ριμπάουντ ο Κλεμεντέ έστειλε τη μπάλα άουτ.