Παραγουάη – Κατάρ 2-2: Τρομερό ματς και φοβερά γκολ (videos)

0
195
Παραγουάη - Κατάρ 2-2: Τρομερό ματς και φοβερά γκολ (videos)

Ένα εξαιρετικό θέαμα προσέφεραν Παραγουάη και Κατάρ για την πρώτη αγωνιστική του β’ ομίλου, με πολλά και όμορφα γκολ, έντονα συναισθήματα, αρκετά φάουλ και πολλές χαμένες ευκαιρίες.

Στο “Μαρακανά”, πριν την έναρξη του αγώνα, προβλεπόταν μία άνετη νίκη της Παραγουάης επί του αουτσάιντερ και «guest» του Κόπα Αμέρικα, Κατάρ. Όμως οι Καταριανοί κατέρριψαν τα προγνωστικά παίρνοντας την ισοπαλία, σε ένα ματς που θα μπορούσαν να φύγουν και με τους τρεις βαθμούς.

Η αναμέτρηση προσέφερε πολλές συγκινήσεις αν και ξεκίνησε με διαφορετικές προδιαγραφές. Η Παραγουάη με πέναλτι του Καρντόσο, τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη του αγώνα, μπήκε μπροστά με 1-0 ενώ στο 56′ ο Γκονζάλες με καταπληκτικό σουτ διεύρυνε τη διαφορά στα δύο τέρματα, προμηνύοντας τους θεατές για τρεις «εύκολους» πόντους της Παραγουάης.

Όμως, το Κατάρ δεν τα παράτησε και με μία άψογη συνεργασία των παικτών και ένα γκολ – «ποίημα» του Αλί στο 68′ έδωσε ελπίδες στην ομάδα του Φελίξ Σάντσες. Το αναπάντεχο του ματς ήρθε στο 77ο λεπτό από άλλη μία όμορφη συνεργασία των παικτών του Κατάρ, και πλασέ του Κουκί που κατέληξε στα δίχτυα, παρά την φιλότιμη προσπάθεια του Παραγουανού αμυντικού να αποκρούσει τη μπάλα στη γραμμή.

Με βασικούς συντελεστές το πάθος και την ενέργεια, Παραγουάη και Κατάρ μετέτρεψαν την αναμέτρησή τους σε ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται από έναν βαθμό.

Το 1-0 | 4′ Καρντόσο (πεν.)

Το 2-0 | 56′ Γκονζάλες

Το 2-1 | 68′ Αλί

Το 2-2 | 77′ Κουκί