Πρωταθλήτρια Ευρώπης η ΤΣΣΚΑ! – «Λύγισε» ο Ιτούδης στο τέλος του αγώνα

0
240
Πρωταθλήτρια Ευρώπης η ΤΣΣΚΑ! - «Λύγισε» ο Ιτούδης στο τέλος του αγώνα

Την 8η Ευρωλίγκα στην ιστορία της κατέκτησε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας στη Βιτόρια της Ισπανίας, με νίκη επί της Εφές Αναντολού με 93-81. Ο Δημήτρης Ιτούδης εμφανώς συγκινημένος, μετά τη λήξη του αγώνα ξέσπασε σε κλάματα χαράς, αγκαλιασμένος με όλη την ομάδα και το τεχνικό επιτελείο της.

Παρά το γεγονός ότι στο πρώτο μισό του πρώτου δεκαλέπτου το ματς ήταν ντέρμπι, η Εφές στα τελευταία 4 λεπτά χαλάρωσε αμυντικά και έδωσε χώρους στην ΤΣΣΚΑ, επιτρέποντάς την να αποκτήσει διαφορά 9 πόντων και να πάρει το πρώτο δεκάλεπτο με 20-29.

Η τουρκική ομάδα παρουσιάστηκε κακή στο Β’ δεκάλεπτο καθώς ήταν πολύ άστοχη (πέτυχε το πρώτο καλάθι μετά από τριάμισι λεπτά), ενώ αμυντικά συνέχιζε να αφήνει την ομάδα του Ιτούδη να κάνει… ό,τι θέλει. Παρόλα αυτά, η Αναντολού προσπάθησε και μείωσε σε 42-44 (σκορ ημιχρόνου), χωρίς να πείθει με την εικόνα της.

Ο Λάρκιν (29 π.) πήρε την Εφές στις «πλάτες» του, αλλά δεν μπόρεσε να καταφέρει κάτι καλό συνολικά, καθώς η ΤΣΣΚΑ κρατούσε στο μεγαλύτερο μέρος του δεκαλέπτου ασφαλή διαφορά πόντων με το Γ’ δεκάλεπτο να κλείνει με τους Ρώσους πάλι μπροστά (62-68).

Η σταθερή εμφάνιση της ομάδας του Δημήτρη Ιτούδη συνεχίστηκε στο 4ο δεκάλεπτο και δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα από την τουρκική ομάδα που έδειχνε κουρασμένη. Έτσι, με τη συνεισφορά των Κλάιμπερν και Χίγκινς (20 πόντους και οι δύο), η ΤΣΣΚΑ Μόσχας στέφθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης για το 2019, με νίκη επί της Εφές Αναντολού (83-91).