Ματς «θρίλερ» και μεγάλη νίκη της ΤΣΣΚΑ επί της Ρεάλ (95-90)

0
91

Με ηγέτη τον Ντε Κολό (23 π., 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ) και μία τρομερή ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας πάει στον τελικό του Final-4 της Βιτόρια για να αντιμετωπίσει την έκπληξη της φετινής Ευρωλίγκας, Εφές Αναντολού.

Ένα κακό τέταρτο δεκάλεπτο για την Ρεάλ Μαδρίτης ήταν ικανό για να της στερήσει την νίκη και συνεπώς την πρόκριση στον τελικό, καθώς μέχρι την τρίτη περίοδο οι Μαδριλένοι φαινόταν πως έλεγχαν το παιχνίδι.

Η Ρεάλ προσπαθούσε να χτίσει διψήφια διαφορά πόντων σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, χωρίς να έπειθε ιδιαίτερα πως μπορούσε να το καταφέρει. Στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου, η «Βασίλισσα» ήταν μπροστά με 8 πόντους (65-73) και έδειχνε πως ήταν κοντά στη νίκη. Η ομάδα του Ιτούδη όμως δεν τα παράτησε και… «μίλησε» στο τέλος.

Η τέταρτη περίοδος ήταν ένας «εφιάλτης» για την Ρεάλ που είδε τους Ρώσους να μπαίνουν στο παρκέ με μεγαλύτερη διάθεση. Με ηγέτη τον Ντε Κολό, τα τρία συνεχόμενα άστοχα τρίποντα (!) του Γιουλ, η ΤΣΣΚΑ έκανε το 80-80, τριάμισι λεπτά πριν το τέλος κι από κει και πέρα το «θρίλερ» πήρε μεγαλύτερες διαστάσεις.

Ενώ το σκορ ήταν 84-85, ο Ντε Κολό και πάλι ευστόχησε σε ένα τρίποντο «κλειδί» για το 87-85, 1:19 πριν τη λήξη. Ο Γιούλ κράτησε «ζωντανή» την Ισπανική ομάδα με σουτ τριών πόντων μειώνοντας στον 1 πόντο (91-90). Οι 2/2 εύστοχες βολές του ψύχραιμου Χίγκινς έκαναν το 93-90, με την Ρεάλ να μη μπορεί να αντιδράσει και να δέχεται ήττα-μάθημα από την πανάξια ΤΣΣΚΑ Μόσχας, με 95-90.