Μεγάλη νίκη για τους εφήβους – Κοντά στο χάλκινο οι νέοι του Άρη!

0
58
Μεγάλη νίκη για τους εφήβους - Κοντά στο χάλκινο οι νέοι του Άρη!

Μετά τη σπουδαία νίκη του Άρη επί του Προμηθέα (70-65), οι «κιτρινόμαυροι» βρίσκονται πολύ κοντά στην κατάκτηση της 3ης θέσης στο πανελλήνιο πρωτάθλημα, που θα τους δώσει το χάλκινο μετάλλιο.

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι από την αρχή του αγώνα, με τον Προμηθέα μάλιστα να φτάνει στο +7 στο 17′, οι έφηβοι του Άρη δεν τα παράτησαν σε κανένα λεπτό του αγώνα και πήραν παλικαρίσια νίκη που κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό.

Ενώ μέχρι την 3η περίοδο (54-51) το ματς ήταν… «θρίλερ», στο 4ο δεκάλεπτο οι Θεσσαλονικείς με πρωταγωνιστή τον Κουρτίδη, που ευστόχησε σε συνεχόμενα τρίποντα, πήραν «μαξιλαράκι ασφαλείας» 10 πόντων. Οι Πατρινοί όμως δεν τα παράτησαν και μείωσαν στους 2 πόντους (67-65), παρατείνοντας την αγωνία.

Στο τελευταίο λεπτό, ο Βλάσιος με μπάσιμο έκανε το 69-65 και αμέσως μετά έκλεψε την μπάλα «κλειδώνοντας» τη νίκη για τον Άρη. Στο τέλος, με 1/2 βολές, ο Κουρτίδης έκανε το τελικό 70-65.

Μετά από αυτή νίκη οι «κιτρινόμαυροι» είναι πολύ κοντά στην κατάκτηση της 3ης θέσης. Για να συμβεί αυτό -μαθηματικά- ο Ολυμπιακός πρέπει να κερδίσει την Ασπίδα Ξάνθης και το Περιστέρι τον Κολοσσό Ρόδου, σενάριο πολύ πιθανό καθώς οι δύο ομάδες είναι τα φαβορί.